Aktualności|

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001.
Jest on obchodzony właśnie dziś 23 lutego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.
Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną.

Depresję można i należy leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, obejmujące psychoterapię i farmakoterapię. Nowoczesne leki antydepresyjne działają skutecznie i są bezpieczne.

BEZPŁATNE TELEFONY WSPARCIA
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
22 594 91 00 (czynny w każdą środę i czwartek 17.00 – 19.00)
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 111 (czynny codziennie)
Infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz pedagogów:   800 080 222
Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie)

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu:

https://youtu.be/rxCb_5UKqOM

Comments are closed.

Close Search Window