"Szlakiem Młodej Polski"
W piątek 11 października klasy IVH1 i IVM przebywały na wycieczce przedmiotowej „Szlakiem Młodej Polski”. Podróż śladami jednego z najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski, Stanisława Wyspiańskiego, była niezwykłą przygodą, która pozwoliła zbliżyć się do jego twórczości i życia. Wyspiański, znany z wielkich dzieł malarskich, dramatycznych i poetyckich, pozostawił po sobie głębokie ślady w Krakowie i okolicach, które stały się częścią naszej trasy.
Pierwszym odwiedzonym miejscem była Rydlówka w Bronowicach, która funkcjonuje obecnie jako Muzeum Młodej Polski. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia oryginalnych wnętrz dworku, a także liczne pamiątki związane z weselem Rydla i Wyspiańskim. W muzeum zobaczyliśmy m.in. portrety uczestników wesela, fotografie, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.
W Krakowie rozpoczęliśmy zwiedzanie od Bazyliki Franciszkanów. W prezbiterium podziwialiśmy witraże zaprojektowane przez Wyspiańskiego. Najsłynniejszy jest umieszczony w tylnej części bazyliki „Bóg Ojciec – Stań się”, są prawdziwym arcydziełem secesji. Szczególna uwaga poświęcona została motywom roślinnym, które pojawiały się nie tylko w jego malarstwie, ale także w architekturze.
Kolejnym odwiedzonym miejscem było Muzeum Wyspiańskiego, które znajduje się w samym sercu Krakowa. Muzeum to poświęcone jest życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Stanisława Wyspiańskiego, malarza, dramaturga, poety, a także architekta.
Przewodniczka wprowadziła nas w fascynujący świat sztuki modernistycznej, opowiadając o niezwykłych pracach Wyspiańskiego, takich jak słynne witraże, projekty wnętrz oraz obrazy.
Popołudnie spędziliśmy w jednej z najsławniejszych polskich kawiarni – Jamie Michalika. Miejsce to artystyczna restauracja, dawna Cukiernia Lwowska Michalika, muzeum kabaretu, krakowskiej secesji i młodopolskiego malarstwa. Ponad 120 lat tradycji literackich, słynnych wypieków, wyrobów cukierniczych i znakomitych dań. W tym miejscu rodził się duch Młodej Polski.
Piątkowy wieczór zakończyliśmy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych teatrów w Polsce. Ten neobarokowy budynek, otwarty w 1893 roku, zachwyca swoją architekturą i wnętrzami, które przenoszą nas w czasy świetności polskiej kultury. Właśnie tutaj miała miejsce premiera „Wesela” Wyspiańskiego w 1901 roku.
Obejrzeliśmy spektakl w tematyce młodopolskiej pt: „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Mieliśmy okazję wejść na scenę, zobaczyć kulisy oraz zwiedzić loże, które niegdyś gościły znamienite krakowskie elity.
Wycieczka była doskonałą lekcją języka polskiego, historii i sztuki, a także inspirującą podróżą w przeszłość Krakowa. Młodzież klas IV LO miała okazję zobaczyć inne oblicze Krakowa wraz ze swoją polonistką p. Laurą Czardybon oraz wychowawcami p. Bożeną Marcol i p. Markiem Mnichem.