Włoska przygoda uczniów klas II i III LO.
We wtorkowe popołudnie 17 września młodzież z klas IIH2, IIM1 oraz IIIS LO, wraz z opiekunami, udała się autokarem do Włoch. Rankiem, po dotarciu do Wenecji, mimo lekkiego zmęczenia podróżą, wszyscy nie mogli doczekać się zwiedzania tego wyjątkowego miasta. Wenecja przywitała nas dobrą pogodą, co od razu dodało energii do rozpoczęcia odkrywania jej uroków.
W południe wielkim zaskoczeniem było dla nas „Acqua Alta”. Musieliśmy przemieszczać się po mieście po specjalnie ułożonych drewnianych kładkach. Centralnym punktem na naszej trasie był plac Świętego Marka – serce miasta. Zobaczyliśmy majestatyczną Bazylikę św. Marka, a także słynną Dzwonnicę oraz Pałac Dożów. Każdy był pod wrażeniem architektury i atmosfery miejsca – wąskie uliczki, kanały i przepływające gondole robiły niesamowite wrażenie.
Drugi dzień – po śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Asyżu. Przewodniczka opowiedziała nam o życiu świętego, który zrezygnował z bogactwa, aby poświęcić się ubogim i żyć w zgodzie z naturą.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Dolnej Bazyliki, gdzie podziwialiśmy imponujące freski przedstawiające życie św. Franciszka. Przypomniały nam one, jak ważne są pokora i prostota. Następnie weszliśmy do Górnej Bazyliki, skąd rozciągał się widok na piękne umbryjskie krajobrazy. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem architektury oraz atmosfery tego miejsca – pełnej spokoju i refleksji. Ciekawym punktem była wizyta w Bazylice św. Klary, gdzie dowiedzieliśmy się o jej niezwykłej historii.
Popołudnie spędziliśmy w Porcjunkuli, jednym z najważniejszych miejsc związanych ze św. Franciszkiem z Asyżu. To mała kaplica, otoczona ogromną bazyliką Matki Bożej Anielskiej. To tutaj św. Franciszek zakładał swój zakon, modlił się i otrzymał wizje, które miały ogromny wpływ na jego życie.
Po krótkiej przerwie i podziwianiu malowniczych okolic, ruszyliśmy w dalszą podróż w kierunku Fiuggi. Droga była pełna pięknych widoków – wzgórza i winnice.
Dzień trzeci naszej wycieczki rozpoczął się wcześnie rano, mieliśmy zanurzyć się w historii starożytnego Rzymu i zobaczyć miejsca, o których uczyliśmy się na lekcjach historii.
Naszym pierwszym przystankiem było Koloseum, jeden z najsłynniejszych zabytków świata. Następnie udaliśmy się na Forum Romanum – dawniej centrum polityczne i społeczne starożytnego Rzymu. Spacerując po ruinach starożytnych świątyń, kolumn i budowli, mogliśmy sobie wyobrazić, jak to miejsce tętniło życiem setki lat temu. Następnie Palatyn, gdzie według legendy Romulus założył Rzym. Z tego wzgórza rozciągał się piękny widok na Forum oraz inne części miasta. Przewodnik opowiadał nam o pałacach cesarzy, które kiedyś tu stały. To niesamowite, jak wiele z tej starożytnej architektury przetrwało do dzisiaj.
Kolejnym obowiązkowym punktem programu był Panteon, świątynia wszystkich bogów. To jedno z najlepiej zachowanych budynków starożytnego Rzymu, a jego kopuła robi niesamowite wrażenie. Wewnątrz panuje niesamowita atmosfera spokoju, a światło wpadające przez otwór w dachu nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Dzień zakończyliśmy spacerem w kierunku Schodów Hiszpańskich, po starożytnych uliczkach, delektując się włoskimi lodami przy fontannie di Trevi i rozmyślając o tym, jak to miasto zmieniło się przez wieki.
Zwieńczeniem naszej wycieczki ostatniego dnia była wizyta w Watykanie.
Rozpoczęliśmy od Bazyliki św. Piotra – jednej z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Już przy wejściu zachwyciła nas monumentalna fasada, a gdy przekroczyliśmy próg, ogromne wnętrze wypełnione dziełami sztuki zaparło dech w piersiach. Po wejściu do bazyliki zatrzymaliśmy się przy Drzwiach Świętych, które już wkrótce zostaną otwarte z racji Roku Jubileuszowego 2025. Spacerowaliśmy pod imponującą kopułą zaprojektowaną przez Michała Anioła, podziwiając bogactwo zdobień, freski oraz rzeźby, z których najsłynniejszą jest “Pieta”. Po wyjściu z bazyliki udaliśmy się na Plac św. Piotra. Otoczony kolumnadą Berniniego, plac tętnił życiem – turyści z różnych zakątków świata robili zdjęcia, a pielgrzymi modlili się, skupiając się na chwili refleksji. Spacerując po okolicy, mieliśmy także okazję rzucić okiem na Pałac Apostolski, w którym mieszka papież.
Po intensywnym zwiedzaniu mieliśmy czas na lunch oraz na zakup pamiątek, które dostępne były w niezliczonej ilości w pobliskich sklepach z dewocjonaliami i nie tylko. Wizyta w Watykanie była pełna wzruszeń i niezapomnianych widoków. Była to podróż nie tylko do centrum katolicyzmu, ale również do historii sztuki i architektury.
Dziękujemy za wspaniale zorganizowany czas naszemu pilotowi panu Kamilowi, naszym kierowcom za bezpieczną jazdę. Dziękujemy naszym opiekunom p. Marzenie Krasoń-Kapłanek, p. Katarzynie Sontag, p. Aleksandrowi Jendryczko oraz p. Markowi Mnichowi za wspaniały czas.